Zpět na seznam aktualit

Věděli jste aneb Zajímavosti z historie českých minerálních pramenů

20. 08. 2014 Minerální a pramenitá

Léčivá a prospěšná síla přírody vždy přitahovala pozornost lidí. Je proto pravděpodobné, že minerální prameny na našem území znali a využívali již naši dávní předkové. Ovšem prvním seriózním archeologickým objevem na území Čech, který by tuto skutečnost dokazoval, byl nález bronzového pokladu z doby laténské v Lahošti u Duchova. 

Roku 1882 byly Obří pramen v Lahošti u Duchcova a Pravřídlo v Teplicích prokopány až do hloubky několika metrů. Při průzkumných pracích zde byl učiněn objev tzv. Duchcovského pokladu a to v trhlině asi 6 metrů hluboko v pramenné jímce. Tento objev, který se stal velmi cenným zdrojem poznání laténské bronzové industrie, je datován do let 370 až 320 let před naším letopočtem.

Odborníci se rovněž domnívají, že například Vřídlo v Karlových Varech mohlo být a patrně i bylo navštěvováno v mladší době bronzové a stejně jako Františkův pramen ve Františkových Lázních (r. 1406) je máme bezpečně doloženo pro období pozdního středověku historickými prameny (již r. 1325).

První významnější lázeňská místa na našem území tedy vznikají již od 14. století. K mohutnému rozvoji lázeňských míst potom došlo v 19. století. Toto období je označováno jako zlatý věk lázní. V současnosti je v České republice více jak 30 lázeňských míst se statutem léčebné lázně.

Místem s největší koncentrací lázeňských míst v České republice je západočeská lázeňská oblast, která se rozprostírá většinou na území Karlovarského kraje. Nachází se zde 5 významných lázeňských center: Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, lázně Jáchymov a Lázně Kynžvart.

Minerální vody Českého masivu jsou nejčastěji uhličité vody, tzv. kyselky. V Karlových Varech se vyskytují převážně jako termy (tj. vody s teplotou nad 20°C) a zde dosahují jejich teploty až přes 73° C. Nejteplejší minerální pramen v Česku tryská až do výšky 12 metrů, přičemž za každou minutu vytryskne až 2000 litrů pramene.

Zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/archeologie-mineralnich-pramenu/

Související aktuality

Zpět na seznam aktualit

© 2014 Svaz minerálních vod, Svaz výrobců nealkoholických nápojů Created by Motion

Zeptejte se nás

Jestli máte jakoukoliv otázku týkající se vody neváhejte se nás zeptat. Pokusíme se vám co nejlépe odpovědět.

*